VÁNOCE V klidu: Manuál PRÁVĚ VČAS!

„Chci se vyvléct z pocitu, že Vánoce jsou vlek povinností,“ tak s tím cílem jsem vytvořila tento článek, u něhož je důležité začít ho mít na paměti už cca v září a říjnu.

Proč? Vánoční čas a advent mi přijde přes všechno, co se na nás hrne jako přirozený čas na zpomalení a odpočinutí si. Kdy jindy než s podzimem, počátkem zimy, kdy jindy, než na konci kalendářního roku. Dlouhé noci, zima láká k odpočinku. Světýlka, svíčky, sváteční prvky v našem jídelníčku a zvycích ladí na jedinečnost tohoto okamžiku. A tak říkám… pryč s nátlakem „být zavalena povinnostmi pro druhé“. Takový nátlak přináší, což asi sami víte, odvádění naší pozornosti od nás samých (to jsou ty typické matky usínající u vánočního stromečku na Štědrý den). Ale stále tu je rozpor mezi tím, že cítíme, že chceme být sami a odpočívat ve své duši a zároveň na nic z toho není čas, protože je moc povinností, práce, dodělávek apod.

Takže:

DÁRKY

Sbírejte je po celý rok. A klidně jenom jeden nebo dva pro každého. Drobnosti. Něco, o čem si můžete říct „fajn, nemusím to tak hrotit, když tuhle povinnost vypustím, nevadí, protože už vlastně hotovo mám“. Zabalte si dáreček, nebo ho nebalte a užijte si na advent už jen to balení…

Máte tak možnost přivodit si o adventu jen slast z courání po obchodech a trzích  a třeba jen přidat dárek navíc. Nebo ne… nebo si ho koupíte na příští rok, ale už tam nebude ta horečná nutnost něco, něco koupit za každou cenu. Odpadá tento stres. Tím pádem se vyhnu nakupování hloupostí a snáz uvidím věci a zboží miloučké a pěkné. Zlehčí to tu naši pozornost a navodí znovu radost z adventní nálady v obchodech.

Poznámka navíc: A zbyde vám víc energie na děti: užít si s nimi třeba i tohle!

CUKROVÍ

Nechat si upéct. Napéct dříve a dát do mrazáku. Nebo neřešit a upéct si jen pár kousků, jen tak… jen když přijde chuť.

Je dobré si vážně uvědomit, že po Štědrém dnu už ho nikdo moc nejí… vážně!

Tímto přístupem si zajistíte, že pečení bude radost, když na to přijde. A pro mě je pak třeba tento uvolněný prostor naplněn touhou upéct si vánoční buchtičky obalené v perníku. Na které ve chvíli, kdy peču cukroví, už nemám  ani pomyšlení. A je to škoda, protože perníkové buchtičky jsou jedinečné jenom na Vánoce.

CHLEBÍČKY

Budete se možná divit, ale týden  před… je dobré si koupit salámy a dát do mrazáku. Vyhnete se nákupům ve špičce. Lépe to tedy snáší trvanlivé suché salámy.

ALKOHOL

Koupit dřív… Třeba přijde chuť vyrobit si vaječný likér.

ÚKLID

Průběžný a víc prostě neřešit. Vánoční úklid je pro mne už jen o tom, že vyklidím viditelný nepořádek a pověsím světýlka a vánoční výzdobu.

VÝZDOBA

Včas překontrolujte funkčnost světýlek. No a jedna světýlka navíc se vždycky docela hodí, takže jestli se vám někde nějaká líbí, tak si je pořiďte, protože je dobré je mít.

NEPLÁNOVAT

Nic. Na období kolem Vánoc nic. Doktory, fyzioterapie, návštěvy, povinnosti – jak jen to jde (nebo zvláště si neplánujte to, o čem víte, že vám do toho vždycky něco vleze)… Protože mám tu zkušenost, že vždycky je ostatního dost. Dost práce, dost náhle vzniklých povinností… a i kdyby ne, tak je to malá část roku, kdy si fakt zasloužíme volno bez nadbytečností.

DÁRKY NA POŠTU

A dárečky, které někomu budete posílat pod stromeček poštou nebo zásilkovou službou, vyřiďte v listopadu. Tolik nervů, front si ušetříte! A ten dotyčný si může už na advent prohlížet váš dáreček hezky pod stromečkem, nebo pod světýlky a dlouuuho se těšit pohledem na nerozbalený dáreček.

Hlouposti? Možná, neříkám, že mnohým se vánoční shon může i líbit… ale zkusím vás nalákat…

Při tom všem pak ZBYDE ČAS NA:

  • Vánoční čtení pod peřinou
  • Filmy, pohádky už v době adventu
  • Rozjímání a procházky
  • Tvoření dekorací s dětmi
  • Jít do divadla, kina a prostě si to své svátečně užít

 

3 názory na “VÁNOCE V klidu: Manuál PRÁVĚ VČAS!”

  1. Todos os dias, muitas pessoas ao redor do mundo fazem apostas em cassinos online https://all-slots-casino.link/ e casas de apostas e tentam sua sorte em loterias. Os usuários da Internet buscam slots de vídeo honestos e sites de apostas esportivas, tentam entender as regras dos cassinos, fazem perguntas sobre bônus e compartilham dicas sobre como marcar uma grande pontuação. Até agora, não havia um único ponto de entrada na web para essas pessoas. Agora existe um. Portal de informação e entretenimento criado para unir os fãs do jogo

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Shopping Cart