TOXICKÉ MATKY

Nejprve jedna definice… Toxickými matkami nazývám matky, které zatěžují své děti (ať již v dětském věku či v dospělosti) neadekvátními emočními nároky. Vyžadují zájem, vděčnost a naprostou loajalitu, v podstatě sebepotvrzení, protože se v jádru cítí nejisté a nehodnotné. Žárlí, obviňují, vyčítají, zkrátka manipulují. To je definice z google.

Jaký český název pro tento typ matek použít? Zatěžující matky.

Kdysi jsem se setkala s knihou Temné matky a jejich dcery, která snad nepřinesla jiné řešení než to, ke kterému tu dospějeme společně (a i v části s vašimi příběhy), ale ponořením se do problému umožní vidět, že v tom nejste sami. Mnohdy se totiž stává snad až  nepochopitelné – do hluboké dospělosti si dcera temné matky může skutečně myslet, že je špatným člověkem. Kniha Temné matky a jejich dcery je plná příběhů těchto dcer, pomůže uvědomit si svou roli, ale také roli té matky a něco z jejího uvažování a psychiky, což je důležité třeba v pocitu od-pouštění. Uvědomit si rozsah škod na vlastním životě a jak to vše napravit. Sama, nebo s pomocí psychoterapie.

Odpuštění je v tomto případě ve stylu opuštění problému.

Umím s tím, co jsem prožila jako dítě, žít. Nekulhám kvůli tomu .  Neživím dál to utrpení a nevidím sebe stále jako oběť. Už jen z toho důvodu, že neustálé prožívání a znovuobnovování utrpení a to i nadále intenzivním vztahem s takovou matkou, bere výrazně životní energii na to vůbec moci si své rány zahojit.

Příběhy dcer (ale i synů) mají mnohé společné:

 • Uvědomění si, že jejich život není projekcí názoru rodiče, tíhou traumatu rodiče samotného.
 • Uvědomění si, že matka nemusí být automaticky dobrou matkou. Ne každý. Lidé opravdu mají děti, i když by jim bylo v životě lépe jako bezdětným.

Někdy už jen toto stačí k PŘENESENÍ POZORNOSTI K SOBĚ SAMÝM. To je první krok k ozdravení se.

******

Chce-li se vám pochopit všechno více, protože nejste schopni se oprostit od minulého, je určitě vhodné vyhledat odbornější pomoc

 • Knihy (minulá traumata rodin) často se ta bolest předává jako zvyk, pokřivení se předávají mezigeneračně.
 • Rodinné konstelace či jiné, které dají nadhled nad situací.

„Prosím, nejste povinni tuto situaci řešit. Můžete ji jen pochopit a chopit se svého vlastního života.“

Byť takový život je ohromným UMĚNÍM DÁS SI TO, CO JSTE NIKDY NEDOSTALI.

 

Jste-li samy matky:

 • Co nejvíce si v sobě toto téma vyřešte před vlastním mateřstvím (případně co nejdříve po něm), přenášení traumat a chování je někdy nenápadné a velmi stresující, pokud si je uvědomujete a cítíte se „špatné matky“.
 • Věnujte pozornost partnerovi, žádné kompromisy, problémová riziková partnerství – to by pro vás mělo být s minulostí odmítané dcery TABU. Vědomé tabu, byť by to pro vás byl nejpřitažlivější člověk na světě. Zaděláváte si tím na pokračování role, kterou ve vás rodina zasela.
 • Problémový vztah může být vodou na mlýn těmto matkám „k ničemu nejsi, já ti to říkala“, ale také takový partnerský vztah samozřejmě výrazně oslabí vaši vlastní schopnost se s dětstvím nadále vyrovnávat a vyrovnat.

Vaše partnerství by mělo být vybíráno velmi pečlivě. Protože dokud nebudete srovnaná s minulostí, jste stále slabým článkem řetězu. Udržíte se a budete se zpevňovat pouze v případě, že ten partner je pevný. Pokud i on začne být problémový, bude stačit málo k rozpadu.

Hledejte dobré vzory, komunitu zdravých vztahů – nelitujte se vedle nich, ale pozorujte a čiňte.

Bohužel musím říct, že není ani příliš dobré se obklopovat dalšími „potemnělými dcerami“, byť v dobré víře, protože ten sklon podporovat se v roli oběti a vyprávět si „co ta moje matka zase udělala“ je obrovský a ve výsledku vás jen potápí. Ano, z tohoto soudku je i náš článek, ale ono je dobré vědět, že v tom nejste sami, ale ihned poté udělejte krok pryč!

Držte si hranice:

 • Hlídejte si své hranice, hranice své rodiny a často zvažujte, jestli za ně už není nenápadně přešlapováno…
 • Posouvejte je dle potřeby, to ano – někdy je vhodné a možné je trošku povolit, ale vždy jen tak, aby případné škody nepřevážily ten kladný záměr dočasného povolení jít přes hranice. Zvolte si priority (nehádat se o politice, ale vymezit se vůči vnoučatům)
 • Hranice si nastavte sami, s pomocí zdravých lidí, odborníků, někoho s nadhledem.
 • Počítejte s tím, že čím budou rodiče starší, tím se mohou tyto problémy zhoršovat, věkem, psychickou nemocí, nahromaděnými životními zážitky mezi vámi apod… a pak tu bude obtížná otázka, „nakolik se do toho všeho vracet, až budu potřeba jako pečovatel?“ a už jen proto je dobré mít své hranice, aby pak ve všem byla případně pouze láska a péče nebo praktická stránka věci, nikoliv nekonečné množství nezpracovaných starých emocí.

Ať jsem se tímto tématem probírala různými směry, jak si pomoci? Zázračné příběhy a proměny matek v laskavé (matky nebo babičky) existují, ale je jich zhruba tolik jako milenek vdaných za své ženaté milence. Ano, je špatně spoléhat na to, že se věci zlepší… z vyslechnutých a vyčtených příběhů vyznívá snad jen JEDNO zlaté pravidlo.

Najděte si svou vlastní cestu, jak vztah postavit a žít s tím, že respektujete to, co se stalo.  

TIP: Poslechněte si dva příběhy vás, čtenářek.

57 názorů na “TOXICKÉ MATKY”

 1. Want to know more about sports forecasts? https://sport-forecasts.com/ Welcome, this is a great project where you can learn all about sports prediction, bet and win. You’ll find sports forecasts for any sport, sports forecasts for, basketball, soccer, tennis and virtual sports. We have everything you need for a good evaluation and analysis. sports forecasts every second.

 2. Pingback: 1gushing

 3. Playing Sweet Bonanza https://sweet-bonanza-xmas.com/ making real money deposits is a lot of fun, especially because, you don’t have to make huge deposits. This immediately allows participants to save their money and spend it in small portions at different levels. This way you can play for as long as you want and not worry about running out of money on your deposit. Sweet Bonanza is easy to win, which is why this game is loved by millions.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Shopping Cart