Tim Birkhead: Ptačí smysl (Jaké je to být ptákem)

Nakladatelství Kazda nás v této knize pozvalo do fascinujícího světa ptáků, očima ptáků. Odnesla jsem si až smyslový zážitek vědomí existence něčeho, co si neumím představit. Ne, vážně nevíme, jaké to je mít na jazyku receptory, které ukazují obsah bílkovin, takže chuť bílkovin? No ale to samé je i s očima nebo sluchem. Naprosto nepředstavitelné ostrosti vidění nebo vnímání zvuků.

Ptáci se vidí úplně jinak!

Napadlo vás někdy, jak se navzájem ptáci vidí? Jak narychlo umí rozeznat samečka, samičku, když s tím my máme problém, jak jsou si podobní? Ptáci rozpoznávají i UV záření, takže vidí ty nápadné rozdíly viditelné jen pod tímto zářením. Však už víme, že květiny vydávají viditelnou vůni, viditelné záření, na které reaguje hmyz. Podobně často vidí ptáci.

Zpěvným ptákům se na zimu zmenšuje mozek, na zimu prostě zapomenou ty krásné jarní zpěvy. To proto, aby se v zimě nespotřebovávalo zbytečně moc vzácné energie. I to je zajímavý zákon přežití.

A také tetřev neohluchne u svého křiku jen proto, že se mu zároveň zavřou uši, což ho chrání před hlukem, ale také je samozřejmě „hlušec“.

A mohla bych pokračovat….

Ptačí smysly vás provedou:

Zrakem (kolik jen je způsobů vidění, které si ani představit neumíme…)

Sluchem (jak chytře příroda tříbí sluch, aby sloužil přesně tomu, čemu má)

Chuti (kolik chutí vůbec neznáme!)

Čichu (podobně jako s chutí…)

Magnetický smysl (tak to už se dostáváme opravdu do dlouhodobých výzkumů)

A emoce… i cítění bolesti a reakce na ni. Zdá se, že ptáci mají některé druhy emocí a tady autor zachází samozřejmě do srovnání se světem lidí, ale i jiných zvířat a dostaneme se do oblasti ptačí nevěry nebo věrnosti…

„Nic z toho není jednoduché a v současné době není možné studovat na volně žijících ptácích.“

(instinkt = láska, následování matky kuřaty)

V knize je spoustu příběhů, lidsky a velmi jednoduše popsaných výzkumů a zkušeností samotného autora se zkoumáním ptáků v terénu. Na jeho brodění se v mokřinách nikdy nezapomenu, to bylo popsáno tak věrohodně a barvitě, že jsem tam s ním přímo byla. A právě tato mravenčí práce vědců se stává zlatem. Nejen nové poznatky, nenásilné pozorování a pokusy, ale i výsledky předchozích generací vědců jsou tu jako na zlatém podnose. A je na nás, jaký krystal a drahokam ze života ptáků si složíme.

Smyslové orgány pracují společně. Takový kos, který naklání hlavu nad trávníkem po dešti… dívá se, poslouchá, nebo vnímá vibrace žížal pod zemí? Tušíme… a zkoumáme. A vlastně jen můžeme být fascinovaní a stát v úžasu nad všemi zvířaty kolem nás. Jaké to je být ptákem se ale nejspíš nikdy nedozvíme naplno, protože nám schází jejich smysly.

Kazda, 2020

2 názory na “Tim Birkhead: Ptačí smysl (Jaké je to být ptákem)”

  1. The next time I read a blog, I hope that it wont disappoint me as much as this one. After all, I know it was my choice to read, however I genuinely thought you would probably have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of whining about something you could fix if you werent too busy looking for attention.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Shopping Cart