Sara Wickhamová: Co je pro mě dobré. Rozhodování v době těhotenství a porodu

„Řada rozhodnutí, která musejí ženy a rodiny učinit během těhotenství, se týkají rozličných úkonů nabízených porodníky a porodnickými zařízeními. Nabídka je široká a každý úkon má určité výhody a možná rizika i vedlejší účinky. Úkol rozhodnout, které zásahy (pokud vůbec nějaké) jsou dobré pro vás a pro vaše dítě, se může zdát velmi složitý…“

A právě tady začíná druhá polovina knihy Co je pro mne dobré a autorka, porodní asistentka, se rozpovídává o tom, co je nám během těhotenství nabízeno a jak k tomu přistoupit. Myslím, že dané informace poslouží jak ženám nakloněným moderní péči, tak i péči více alternativní. Vysvětlí nám postupy, které jsou v těhotenství i při porodu běžně prováděny, jejich principy i důvody. Se všemi pro i proti. Vše ale musíte brát velmi individuálně.

Na těhotenství jsme často samy… alespoň co se týče informovaného souhlasu či nesouhlasu. Rozhodujeme se na základě strachu nebo toho, co dělá většina. Jak sama autorka říká, to nemusí být nutně špatně, ale přesto se tu naučíte dělit a vyhodnocovat informace – tolik užitečná vlastnost a umění v dnešní době.

Naučíte se rozeznat v sobě hlas strachu a zastrašování a hlas, který vám říká, co je pro vás skutečně dobré.

Kniha nám pomůže se ZORIENTOVAT ve světě předporodních příprav  a poskytne PODPORU ve svém prožívání.  I mne, s odstupem let od vlastního prožívaného těhotenství a porodu došlo, jak moc jsme opravdu na vše samy. Jak se naše tělo mění, jak se mění vidina budoucnosti a nastupuje realita, která může být i velmi odlišná od zbožných přání ještě před pár měsíci s plochým břichem a ovulačním testem v ruce. A jak moc je dobré mít kolem sebe někoho, kdo vám řekne, že to bude nelehký, ale přirozený proces s těmito a těmito možnostmi.

Že se mohu cítit vykořeněná na poporodním oddělení, že mi bude chybět mé jídlo, klid a soukromí. A že je to dočasné nebo řešitelné. Jsou to zdánlivé drobnosti, které autorka někdy připomíná, ale pokud o nich víme, jsme více v klidu. A na druhé straně je dnešní ohromný tlak na přeinformovatnost, kult neustálého rizika a stresu s ním spojeným, nadměrná diagnostika neexistujících problémů… až tak? Ano, i to někdy bývá a autorka nám tu vysvětlí důvody. Ostatně je to i téma, které se na konci knihy objeví v oddílu blogových článků. Prostě je to jedno z nejkřiklavějších témat v porodní oblasti.

A já říkám, nestrašte maminky, nemanipuluje s nimi, nechte je volně porodit, nechte je si porod prožít. Užít.

A autorka je jednou z porodních asistentek, dul, které toto umí a které i aktivně vytváří prostředí k tomu vhodné. Je to vhodný a citlivý průvodce těhotenstvím.

Její knihu můžete vnímat jako jemné podsunutí informací a úhlů pohledu (i učení se jinému úhlu pohledu), který může v tom vlastně velmi osamoceném čase těhotenství, pomoci.

O autorce: Sara Wickhamová je porodní asistentka, učitelka, spisovatelka a nezávislá badatelka, která svůj čas dělí mezi psaní, online kurzy, semináře, poradenství a vytváření pomůcek pro porodní asistentky a průvodkyně narozením. Žila a pracovala na Novém Zélandu, ve Velké Británii i USA, byla redaktorkou odborných časopisů a přednášela v pětadvaceti zemích světa.  Její záměr je inspirovat a přinášet osvětu porodním asistentkám, dulám, ženám a rodinám.

Knihu vydalo nakladatelství Alferia, https://www.alferia.cz/co-je-pro-me-dobre-sara-wickhamova/

 

178 názorů na “Sara Wickhamová: Co je pro mě dobré. Rozhodování v době těhotenství a porodu”

 1. KevinEndam

  Commonly Used Drugs Charts. Commonly Used Drugs Charts.
  ivermectin
  Definitive journal of drugs and therapeutics. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 2. RonaldHooxy

  Definitive journal of drugs and therapeutics. Get here.
  ivermectin usa
  Everything information about medication. Everything information about medication.

 3. KevinEndam

  What side effects can this medication cause? Medscape Drugs & Diseases.
  ivermectin gel
  Commonly Used Drugs Charts. What side effects can this medication cause?

 4. Donaldspand

  drug information and news for professionals and consumers. Some are medicines that help people when doctors prescribe.
  zithromax 250 mg
  earch our drug database. Everything information about medication.

 5. Michaelnum

  Everything about medicine. Definitive journal of drugs and therapeutics.
  https://canadianfast.com/# anti fungal pills without prescription
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Definitive journal of drugs and therapeutics.

 6. JeffreyTracy

  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Read information now.
  canada pharmacy
  What side effects can this medication cause? Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 7. MorrisDusty

  Everything about medicine. drug information and news for professionals and consumers.
  tadalafil 2
  Commonly Used Drugs Charts. п»їMedicament prescribing information.

 8. I have read your article carefully and I agree with you very much. This has provided a great help for my thesis writing, and I will seriously improve it. However, I don’t know much about a certain place. Can you help me?

 9. I am sorting out relevant information about gate io recently, and I saw your article, and your creative ideas are of great help to me. However, I have doubts about some creative issues, can you answer them for me? I will continue to pay attention to your reply. Thanks.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Shopping Cart