NA PRAHU VYHOŘENÍ: Rozbité hnízdo

Matky jsou neskutečné pracantky. A téma vyhoření už konečně začíná přecházet mediálně i na ně a není jen výsadou manažerů. Pečující pozice, ať už profesionální, tak i ty domácí, jsou velmi náročné. A ta mateřská je o to náročnější, že je často spojena s týdny, měsíci, někdy i roky, kdy je zdravý, kvalitní spánek opravdu snem.

Na prahu vyhoření můžeme stát z mnoha důvodů, které dnes rozebírat nebudeme, ale povíme si, co dělat, jak zatáhnout alespoň za nějakou záchrannou brzdu ve chvíli, kdy cítíte, že tím, jak už nemůžete, v podstatě rozbíjíte to své hnízdečko, své zázemí, už prostě nemůžete, nemáte energii na opečovávání nejen fyzické, ale ani na to mentální.

Pak je dobré se otočit do minulosti a možná si zodpovědět některá proč.

Vyhoření a vyhození doslova mimo své bezpečné zázemí se snadněji a rychleji dostaví v jakékoliv situaci, kdy zároveň je přítomno:

  • Dlouhodobé snášení něčeho, co nechcete (neustálé překračování svých mezí, schopností, energetických zásob – vše s nechutí)
  • Dlouhodobé snášení prostého fyzického i psychického vyčerpání
  • Dlouhodobé snášení samoty a odloučení od jakékoliv podpory, která by vám mohla ulehčit (to je naprosto devastující pro psychiku zvláště někoho, na jehož péči a podpoře je někdo další závislý a vy víte, že vám nikdo nepomůže a zároveň nesmíte selhat, a to ani ve vyčerpaném stavu)

Co s tím?

Moc ráda bych poradila něco zázračného. Matchu! Guaranu! Levanduli! Bachovky, homeopatii! Hořčík, béčka… knihy, meditaci. Ach vůbec nic nefunguje, tak co alkohol, drogy?
Jako všímáte si, že většina toho krizově vyjmenovaného patří mezi bylinky na stres, úzkosti a vyčerpání?

Nepopírám dobré účinky, ale samo o sobě vás  zapití béčka a levandule magnézií nespasí.

Spasí a podpoří pouze tehdy, když odstraníme něco z těch šílených spouštěčů.

A první dobrou věcí, kterou pro sebe můžete udělat je SPÁNEK  a dobré, vyvážené jídlo: Jak moc jde ruku v ruce chuť na sladké, tučné a nevyspání – o tom asi může  povídat kde kdo. A je to začarovaný kruh.

A pak tu mám tři body, které nejsou vůbec příjemné, ale…. Ale říct je musím:

  • Zbavit se nepodporujícího okolí (zbytečných rýpalů – které si často neuvědomujeme)
  • Najít si podporu, pomoc (jak psychickou, tak faktickou). Spolehlivou a dlouhodobou prosím, protože někdy se stane, že při náhlém vysazení se spíše zhroutíme (tělo říká „konečně se můžu zhroutit), než naplníme silami..
  • Najít si to dobré v tom, co ve svém životě máte a žít to (to vyžaduje ale často velký kus sobectví a právě ochranu vlastních hranic, nenechat si  namlouvat, že něco děláte špatně)

Závěrem: Najít svůj vlastní recept je obtížná cesta, čím hlouběji jsme, tím těžší je. A je dobré v ní nebýt sám, nebojte se tedy terapií a buďte ochotni k radikálnějším životním krokům směrem k většímu vlastnímu sebevědomí a sebezáchově.

1 názor na “NA PRAHU VYHOŘENÍ: Rozbité hnízdo”

  1. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Shopping Cart