Kateřinské časy věští lednové počasí. A nejen to

Na Kateřinu (25.11) se vyplatilo sledovat počasí – jaká Kateřina, takový leden, říkalo se. Nebo, když Kateřina prádlo máchá, svatá Barbora je škrobí. Nebo ještě lépe: Je-li Kačenka ucouraná, bývá Barborka naškrobená. Když na Kateřinu prší, tak Barborka nosí do punčochy za pěkně zmrzlého večera a prstíčky má zkřehlé…

Ale ani zmrzlá Kateřina nevěstí příjemné Vánoce, protože když Kateřina po ledě chodívá, Eva potom blátem oplývá. Takže blátivý Štědrý den bude…

Kateřinské dny byly těmi druhými, kdy se po Martinovi čekalo na sníh, pořádnou námrazu, nebo na bílého koně. Třetí v řadě je potom poslední listopadový den, svatý Ondřej, který už prostě musel tu zimu přinést a nesl hlavně už zvyky a náladu téměř vánoční. Vlastně v tu dobu už začínal advent…

Kromě zábavy a posledních bálů se peklo sladké pečivo, s náplněmi a pěkně slavnostní a děvčata jím obdarovávala mladé chasníky, kteří se jim líbili. Na kateřinských zábavách  platilo „ženské právo“, takže si dámy vybíraly s kým budou tančit, platily útratu a jen o půlnoci se vyhlašovala pánská volenka. Zábavy byly ve znamení vyskakování, protože dívčí a ženské výskoky při tanci naznačovaly, jak vysoký bude ten rok len – a bylo záhodno, aby bylo co nejvyšší.  A tím končilo období zábavy, protože začínal advent a bály pro letošek končily. Byl to také den důležitý pro všechny děvečky a služebné, protože mohly v tento čas odejít k jinému pánovi.

Ale svá pravidla měl i den, nejen večerní bály…V den svaté Kateřiny se ale nesmělo pracovat s ničím, co mělo kolo. Žádné mlýny, žádné kolovraty, nanejvýš výskokem vyvěštit výšku lnu, však svatá Kateřina je dodnes nejen patronkou přadlen. Vlastně taková pěkná oslava ženství, protože kolo bylo tím, co svatou Kateřinu mělo zabít a jen zázrak ji osvobodil, i když ne nadlouho. Když se odmítla obětovat pohanským modlám, tak speciálně sestrojené ozubené a otrněné kolo bylo tím, které ji mělo zaživa roztrhat. To se ale jako zázrakem nestalo a provazy, kterými byla svázána, se přetrhly. Rozzuřený císař nechal Kateřinu roku 307 setnout mečem, tolik řekl Google k souvislosti svaté Kateřiny a kola.

Dodnes je také patronkou čistoty jeptišek v zemích na severozápad od nás, Francie, Belgie, Anglie.

Kateřinské bály zamykaly zábavu, „housle do komína“, nebo jinde se vzala basa, oblékla se do černého, na krk se jí vložil věneček z jehličí a basa se šla do lesa pohřbít. V některých krajích se takto basa pohřívala před Popeleční středou, v čase masopustu – většinou to bylo na znamení vracení se klidných kolejí.

A dostáváme do hloubky a znovu do čarodějnických témat, protože Kateřina otvírala opravdu hluboké temnoty a prý ve dnech kolem svaté Kateřiny můžete zahlédnout zbloudilé duše a je tu větší nebezpečí, že vás někdo očaruje, v některých částech  naší země byl ten strach tak velký, že se česnekem malovali kříže na dveře a česnek se jedl, na ochranu před zlými silami.

3 názory na “Kateřinské časy věští lednové počasí. A nejen to”

  1. The next time I read a blog, I hope that it wont disappoint me as much as this one. After all, I know it was my choice to read, however I genuinely thought you would probably have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of whining about something you could fix if you werent too busy looking for attention.

  2. hasederwa1982

    The right casino https://biamo.bet/ that pays. Immediate payouts, pay any way you like. Many different online games, slots. Huge selection of sports betting, online streaming, work worldwide. Click and win with us.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Shopping Cart