DUBNOVY SERIÁL: Zkušenosti…

 

Tématem dubna mají být zkušenosti a máme hledat smysl v tom, co v dubnu zažíváme.

  • Na úvod je dobré si uvědomit, nakolik jste ve svém životě zvyklí se rázněji rozhodovat. Opravdu vzít fakta tak, jak jsou a podle nich se UŽITEČNĚ rozhodnout. Možná duben přinese takové situace, kdy bude ideální se rozhodnout na základě toho, co známe, víme, jaké jsou naše minulé zkušenosti – prostě fakta. Žádné kompromisy, srdíčka a emoce, ale udělat rázné rozhodnutí, které uleví v podstatě všem zúčastněným. A nepopírám, že v takovém rozhodnutí mohou být přítomny dobré emoce, samozřejmě. Mnohdy se rozhodujeme proti své vůli jen ze strachu, že nám bude ublíženo zvenčí nebo někým konkrétním, nebo až extrémně… že nás potrestá osud za to, když teď upřednostníme něco v našich očích sobeckého, byť to je užitečné a proto se pak plácáme v různých situacích, které nejenže nechceme, ale ani nedělají dobře nikomu kolem. Vzít do rukou moudrost, ráznost a mít silný hlas. A rozhodnout se. Nebo vidět pravdu těmi moudrými brýlemi, které moc dobře ví, co zažily, jaké chyby udělaly… a nyní je už třeba vzít do ruky pravdu. A tím se pak možná posuneme i k lepším životním zkušenostem, které duben přinese.
  • Druhé téma související se zkušenostmi může být o trápení. Trápení, ve kterém se sami držíme, ze kterého nespíme… symbolika té karty jsou ostny, meče, na které ten dotyčný dobrovolně každou noc ulehá, aby se zase nevyspal. Takže co ve svém životě takhle držíte, co jsou ty vaše meče v posteli… Symbolika je také o tom, že ty meče tam být nemusí, že se otvírají dveře k řešení, že vám někdo podává pomocnou ruku a že to trápení si do velké míry děláme a držíme sami, ze zvyku, ze strachu, z mnoha pochopitelných pohnutek. Ale možná je čas si uvědomit, že některá stará trápení, věčná trápení, už vážně žít nemusíme a že jsou těmi ostny v našich postelích… rozeznáte-li je a vyporovodíte-li je ze života, velmi se uleví. Zdá se totiž, že víte, jak na to, nebo se ta cesta v průběhu dubna ukáže.
  • Někdy se ale vyplatí jen sledovat a nic moc nedělat. Někdy tou zkušeností, kterou duben přináší, může být jenom nějaký divadelní výjev v našem okolí. Tak sledujte, co zažívají druzí, co se kolem vás děje – a pokud se vám do ničeho nechce, do rozhodování, do vměšování se do toho, tak to nedělejte. Ono to je i o intuici a pokud cítíte, že chcete být chvíli odděleni od tíže rozhodnutí, pak to cítíte správně a jen se dívejte. Ten správný čas na rozhodnutí přijde, až pomine mlha, kterou možná cítíte kolem sebe. Pro někoho to může být i výzva k sebrání sil. Tedy, cítíte-li se výrazně unaveni psychicky i fyzicky, tak to respektujte. Zejména pak tehdy, když u jakéhokoliv rozhodování necítíte jistotu, kdy víte, tušíte, že nevíte všechno, že si nejste jisti správností, není tam to pravé, abyste řekli „jo, tak tohle chci rozhodnout – viz první díl našeho seriálu“… A třeba právě pro vás je tento čas vhodný pro vplutí do sebe samých a pro vyřešení svých vlastních bubáků, strašáků a krizí… a pokud budete hledat terapii, tak vzhledem k tomu jarnímu, dubnovému času, byste mohli být velmi úspěšní a padnout na tu správnou. Potřebujete řešit věci prakticky. Mám pojmenovaného bubáka – nechci ho dál rozmazávat  – ale chci ho řešit. Bod jedna, bod dva, bod tři – a potřebuji k tomu někoho, kdo mne u těch bodů udrží, podrží a popožene dál a dál. Nedovolí mi se vracet tam, kde už to JE vyřešeno.
  • Naše dubnové zkušenosti mohou být velmi zajímavé v tom, že nám podávají pomocné ruce, což už tu bylo jednou. Ale nyní si dejme nějaký čas k pozorování svého života v tom směru, že budeme vnímat novinky. Nápady, nabídky, šance… setkání, spíše takové věci, které jsou skutečné a hmatatelné a nad kterými si skutečně můžeme říci, že by nám mohly prospět, kdybychom se jim více věnovali. Taková první semínka, kterým máme najít v dubnu úrodnou půdu. Jsou, budou… tak je poj´dme chvíli hledat….
  • Co je nové, co je jiné? Duben bývá z toho obecného hlediska vážně měsícem, ve kterém se mění okolnosti našich životů a tady může přijít až nějaké rozřešení nebo rozjasnění mlhavých situací. Bude jasno. Bude to zřejmé. A po nás se pak chce, abychom se téměř okamžitě poté, co se něco objasní, rozhodli nebo nasměrovali někam na základě této dubnové změny. Tedy se dá i říci, že co se v dubnu zásadněji změní ve vašem životě, to by bylo dobré opravdu naplno využít a na tu změnu postavit nějaký pevný základní kámen svého života. I když třeba ještě nebude úplně jasné, kam to vše povede, je dobré vzít ty změny jako něco, co nám umožní se nasměrovat trošku jinak… často lépe.  A znovu mi to přijde takové ne moc o emocích, ale o praktickém životě, který může překvapit okolí, které třeba dlouhodobě bylo zvyklé žít na váš  úkor. To je ostatně dost velké dubnové téma.  Oběti a věčné služky, posluhovačky až do roztrhání těla  nebudou mít asi příjemný duben.
  • Duben činí plány na léto. A duben také souvisí se srpnem, podle toho cyklického rozdělení. TO je zajímavé a můžete si to vzít jako takovou zajímavost pro sledování v letošním roce; co duben načne… tomu srpen přinese ovoce. Takže plánujte, sijte semínka, rozhazujte sítě, zkoušejte nové – a pak se tomu skutečně věnujte. Pěstujte to, opatrujte to – a v srpnu uvidíte, mělo by to přinést své ovoce. Dá se říci, že se nám tu hezky nabízí ta nejplodnější část roku – duben – srpen; kde toho lze nejvíce vytěžit z toho, co nám rok je ochoten dát. Tak sledujte, kam vás duben pouští, kde vám otvírá vrátka, a zkuste je tedy dokořán otevřít.
  • Zkušenosti vyrovnávají. A tady se může stát i to, že duben nám přinese výsledky z přezimovacího času, výsledky našich minulých činění, něco nového… co bude jak výsledkem, tak třeba i něčím tak novým, že teprve to máme investovat, zasadit, opatrovat. Co se bude dít, to je tu proto, aby nás to poučilo. Aby nám to dalo zkušenost, aby nám to dodalo tu moudrost, která nám ještě třeba chybí.  A krásně se tak vracíme k prvnímu dílu tohoto seriálu, výsledkem toho výcviku k uvědomění si svých  zkušeností, má být schopnost se rázně rozhodnout na základě faktů nebo reality, ve které žijeme. A tady  nám ten seriál tak nějak přirozeně končí… Krásný duben!

2 názory na “DUBNOVY SERIÁL: Zkušenosti…”

  1. I was very pleased to uncover this great site. I need to to thank you for ones time for this fantastic read!! I definitely appreciated every bit of it and I have you bookmarked to look at new information on your blog.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Shopping Cart