David Michie: Dalajlamova kočka

Tak Dalajlamova kočka už začíná chátrat. Tohle od veterináře slyšet nechcete. Jsou granule pro starší kočky řešením? Tak to tedy ne! Jsme zase v klášteře samotné Jeho Svatosti dalajlamy a procházíme se okolím s Jeskou, jeho kočkou. Je to už pár let, co tu žije, však ten, kdo četl některý z předchozích příběhů, dobře ví.

A dobře zná okolí. Pro takového čtenáře je kniha Probuď v sobě kotě, příjemným návratem na stará známá místa.

Ale, i když držíte tuto knihu v ruce poprvé, budete v pokušení propadnout kouzlu Dalajlamových koček a všech dílů. O nic nepřijdete, to důležité je v knize znovu zmíněno a celá atmosféra příběhu je prostě o nekonečném seriálu všedních dnů v klášteře i přilehlé kavárně, o návštěvách, lidech a povídání. O příbězích, kterých tato kočka musela zažít mnohem víc, než nám David Michie stačil ve svých knihách napsat.

A pokaždé ve mne zůstane pocit, že se moc a moc chci vrátit zpátky a prožít si další všední den.
Třeba i ten, který je naprosto nudný a kterým celá kniha začíná….

„Monzunové období, milí čtenáři, nepatří k mým oblíbeným částem roku. Odvážit se ven do mokrého povětří je pro kočku s tak honosným a zároveň nasákavým kožichem, jako mám já, a navíc pajdavým krokem, velmi riskantní a nebezpečné. Proto také trávím nekonečné deště a mlhavé dny uvězněná doma a nikam nevycházím. Nemám na výběr, den za dnem sedávám na okenním parapetu v prvním patře v pokoji Jeho Svatosti, a jsem ochuzena dokonce i o obvyklý pozoruhodný výhled z okna. Nádvoří namgjalského kláštera se během monzunů nehemží mnichy v tmavě červených sutanách ani okouzlenými turisty, kteří doufají, že se mezi nimi může zčistajasna objevit Jeho Svatost dalajlama. Celé nádvoří je šedivé a naprosto nezajímavé, asi tak jako prázdná pánev od včerejší večeře.“

Ale pánev se zase naplní.

A řekněme, že tentokrát je to příběh o hledání moudrosti v tom, jak stárneme a život se tedy může stát všedním a nezajímavým. A otupujícím. A vůbec nezáleží na tom, jestli to je jen zub času, nebo vás otupilo prožité. Vždycky je správný čas se vrátit k plnému prožívání a okořenit si svůj život. Ne však tolik tím, co se děje kolem, ale tím, že v sobě zase probudíme to kotě.

To slastné vrnění. A dívání se na svět.

A bude to muset udělat i Jeska. Dalajlamova kočka sice je už senior, ale o to víc si v knize všímáme na jejím příběhu moudrosti, která s tím rozpomínáním přichází.

A odchází netečnost, která je často součástí i našich životů a právě ta nás může oslovit. Tak pojďme společně probouzet v sobě kotě. Protože život se nemění a je škoda si ho neužít.

Prolínání příběhů, slov, moudrosti a všedních prožitků tvoří příjemné čtení, zcela charakteristické pro autora Davida Michieho. Voňavé čtení. Jednoduché. Moudré. Laskavé. A tak nějak něžné…

Pro milovníky lidí.

Pro milovníky koček.

Pro milovníky buddhismu.

O autorovi: David Michie se narodil v Zimbabwe, studoval v Jižní Africe, žil v Londýně a nyní žije s rodinou v Austrálii. I v České republice se jeho knihy zařadily okamžitě mezi bestsellery. Věnuje se přínosům meditace, čtivým příběhům lehce přinášející moudrost buddhismu a praktikování filozofie této víry v každodenním životě.

Má svůj blog na stránkách davidmichie.com, kde píše poznatky o životě a bdělé pozornosti.

Vydalo nakladatelství Synergie  Publihishing, www.synergiepublishing.com , 2022

5 názorů na “David Michie: Dalajlamova kočka”

  1. The next time I read a blog, I hope that it wont disappoint me as much as this one. After all, I know it was my choice to read, however I genuinely thought you would probably have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of whining about something you could fix if you werent too busy looking for attention.

  2. Pingback: 1unrequited

  3. I have read your article carefully and I agree with you very much. So, do you allow me to do this? I want to share your article link to my website: gate io

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Shopping Cart