Beatrice Chesnut, Uranio Paes: Enneagram

Devět typů osobnosti, přičemž v některé se z většiny určitě najdete. Autoři samozřejmě, jako všichni jiní, kteří se enneagramem zabývají, správně podotýkají, že své reakce a osobnost najdeme i v některých dalších. Ale ta jedna dominuje.

Co je to enneagram a v čem nám pomůže?

Já ho považuji za perfektně propracovaný systém pochopení různých osobností. Najdeme tu sebe – a svůj recept na sebe. Návod k použití.

„Jak reagujeme na svět…“ To je asi to nejlepší, co v knize můžete najít. Skvělé popisy reakcí na svět a všechny jeho situace. Jaké bylo dětství, jaká je citlivost vaší nervové soustavy, co vám vadí a co ne. Něco samozřejmě  získáváme výchovou a prostředím, ve kterém vyrůstáme, ale něco máme dáno už do vínku.

 

Ale také, a to mi došlo znovu s plnou silou až u této knihy, některé vlastnosti se mohou zvýrazňovat, nebo dokonce vypěstovat od píky právě výchovným prostředím.

Enneagram nám ukazuje, která centra (hlava, srdce, tělo) nejvíce prožívají svět. Na co a čím nejvíce reagujeme – a tím poskládáme svůj vlastní pohled na svět, své myšlenky, své úvahy o světě. A své reakce.

Který typ vám nejvíce odpovídá?

Ideální je pročíst si začátky všech typů a ten, který vás pinkne do oka jako první, si pročíst více – a to mnohdy zabere velmi mnoho času, protože tady nikdo informacemi nešetřil a autoři všechno probrali z různých úhlů pohledu a ještě přidali své vlastní zkušenosti.

Dobře nám ale také napovídají:

  • Ptejte se lidí, jak vás vidí, protože někdy svůj typ neumíme správně určit a je inspirující vidět, jako jaký typ nás vidí druzí!
  • Co o sobě víme, poznáme. Co nám na textu vadí, může klidně být něco, co o sobě nevíme, potlačujeme to nebo s tím nechceme bojovat.

A kniha je návodem, jak se lehce poznat. Jak se poznat do hloubky. A jak s tím vším naložit.

Musím říci, že je to velmi přesné, mnohdy až bolestivé a užitečné informace vám to dá jak do běžného života, tak do vztahů, nebo pro chvíle, kdy sami s sebou něco řešíte.

O autorech: Beatrice Chesnut je psychoterapeutka s licencí, koučka a bussines konzultantka v San Franciscu. Systému enneagram se věnuje více než třicet let.

Uranio Paes je facilitátor s pětadvaceti lety zkušeností z firemního prostředí, studuje jiné duchovní tradice, je certifikovaným učitelem enneagramu a je učitelem školy Narativní tradice Palmerové a Danielse, který spoluautorka knihy také absolvovala.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, www.synergiepublishing.com

https://www.synergiepublishing.com/cs/shop/knihy/osobni-rust/000556_enneagram-pruvodce-probuzenim.php

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Shopping Cart