29.11.: Ondřejovský čas: Čas tak magický, jako svatojánské a vánoční noci…

Jsou to takové malé Vánoce! Připomeňme si svatoondřejovské tradice. Jestli máme společně ještě nějaký čas, tak pozor – do předvečeru svatého Ondřeje se držel půst. A možná to mělo dobrý důvod. První byl jistě ten, že nás čekalo období adventu a pak svátků a tělo si mohlo odpočinout před tradičními dobrotami. A pak, a osobně si myslím, že to byl pravý důvod, proč minimálně předposlední listopadový den nevečeřet. Ta kouzelná noc… Na svatého Ondřeje, noc na 30.11.  byla o tom, že co se komu zdálo, to se vyplnilo.

Můžeme si nechat třeba tuto snovou pověru a uctít ji. Protože dříve to tak skutečně bylo a lidé se na tuto noc těšili.

Tento čas se totiž podobal vánočním nebo svatojánským.  Končil půst…hodovalo se, pilo, scházeli se sousedi – už  mohli, práce na poli skončila a dělalo se všelijaké čarodějnictví. Probíhalo věštění, zaříkávání, různé druhy očist a děvčata třeba chodila před půlnocí klepat slepicím na kurník. Když se ozval kohout, tak se vdala… A když se ozvala slepice, tak ještě rok no… A pak se šlo spát a zůstávalo otázkou, o čem se budou zdát sny, protože se třeba vyplní.

Další pěknou dívčí pověrou je sázení větvičky do květináče, jakékoliv. Dívka ji pak zalévala vodou nabíranou do úst a když se do Božího hodu větvička zazelenala, vdala se. Vdavky byly velkým ondřejovským tématem a tak  nepřekvapí, že se toho večera, možná za sousedského klevetění, děvčata hrnula i o házení střevíčků. Zvyky byly podobné jako vy vánoční, od větvičky po střevíček

Sledovalo se i POČASÍ, protože:

Bylo-li na Ondřeje mrazivo a ležel sníh, tak to slibovalo velmi úrodný rok. Prostě už muselo mrznout až praštět. Protože Svatý Ondřej dělá led, a svatý Jiří ho láme – jelikož svatého Jiří je až v dubnu, tak by to opravdu zvěstovalo tuhou zimu.

Když na Ondřeje sněží, sníh dlouho poleží. A tady mám malou poznámku, že opravdu, když se zadaří a v tento čas je chladnější počasí, případně už něco nasněží, tak to není záležitost půl dne, ale opravdu je tu několik výrazněji chladnějších dnů.

Oproti kateřinským pranostikám, je počasí konce listopadu už vlídnější k zimě a je-li zima, může klidně vydržet celou zimu. Oproti tomu kateřinská zima v polovině listopadu bývá dle meteorologických sledování vyvážena teplejším prosincem.

Na svatého Ondřeje, hoď dřívko na vodu: přeplyne-li, bude mokrý rok, zůstane-li na povrchu tiše, bude suchý rok.

 

4 názory na “29.11.: Ondřejovský čas: Čas tak magický, jako svatojánské a vánoční noci…”

  1. The next time I read a blog, I hope that it wont disappoint me as much as this one. After all, I know it was my choice to read, however I genuinely thought you would probably have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of whining about something you could fix if you werent too busy looking for attention.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Shopping Cart